16 Aralık 2010

Kategori: Genel
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz puan verilmemiş)
Loading...
16 Aralık 2010,
 0

Fethiye merkezinden kalkan araçlarla çıktığımız yol köy havasını fazlası ile sizlere hissettiriyor.Kayaköye geldiğinizdede mekanın insanlara hissettirdiği o hayranlık duygusu yaşamaya değer.Genelde türk köylerinde alıştığımız düz ayak yada dere boyuna yakın köylerin aksine sarp taşlık bir arazinin üstüne kurulmuş bu köyü anlamak bize garip geliyor ama mekanı gezdikçe o çağın insanlarının doğanın şartlarına göre en mükemmel koşulda yerleşim kurduklarını ve doğayı terbiye edişini görüyorsunuz.

Birincisi güneşi her daim gören güneşin tüm nimetlerinden yararlanan ve birbirlerinin üstüne düşmeyen gölgesi ile mühendislik harikası olan bu yerin yörenin oldukça fazla yağan yagmuruna karşı yüksek bir noktada olması,tepeden aşağı kurulan mimarisi ve aşağı inen yolları ile herhangi bir sel tehlikesinin bulunmaması ise oldukça çok şey anlatıyor bizlere.
Her evin yanında görebileceğiniz kayalara oyulmuş su sarnıçlarınına yağan yagmurun evlerin dam ve kenarlarında yer alan oluklarla akıtılıp toplanması ise oldukça enteresan.Böylelikle toprağa bulaşmadan en temiz şekli ile toplanan suyu gene ilginç altyapısı ile eğimin kullanılarak yerleşimden uzak bir noktada bırakılması insanı hayretler içerisinde bırakıyor.

Köy içinde gezerken fotoğraf çekebileceğiniz bir çok mekan mevcut.Özellikle klise ve şapeller buna oldukça uygun bir zemin hazırlamakta.Bunun dışında o tarihi görsel olarak sunan restore edilmiş bir kaç ev ve hediyelik eşya satan yerlere rastlayabiliyorsunuz.Tepe noktalarına çıktıkça muhteşem bir manzaraya kavuşuyorsunuz.Hiç sıkılmadan birkaç saatinizi geçirebileceğiniz bu tarihi mekanın çıkış ve giriş noktalarında kayaköy manzaralı yemek yiyebileceğiniz restoranlar sizleri bekliyor.

Ayrıca ev tarzında konaklayabileceğiniz birbirinden güzel oteller,gürültüden uzaklaşmak ve huzur arayanlar için biçilmiş bir kaftan.

Özellikle gece köye verilen ışıklar izlemeye ve keyif almaya değer.Huzuru bulabileceğiniz ve stresinizi atabileceğiniz bu yere uğramanızı tavsiye etmekle pek haksız sayılmadığımızı bu yeri gezdiğinizde anlayacaksınız.

Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere

Abonemiz Olun Duyuru ve Kampanyalar Mail Adresinize Gelsin (Ücretsiz)

Bir önceki konumuz olan Fethiye Plajları adlı yazımızda Boncuklu Plajı, çadır kampı ve fethiye belceğiz konuları hakkında detaylı bilgiler verilmektedir.

Benzer Konular:

2.356 okunma

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir