19 Ocak 2014

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 puanlar, ortalama: 5,00 puan, toplam 5)
Loading...
19 Ocak 2014,
 0

patara-plaji

Tarihi kaynaklarda uzun bir dönemden beri var olduğu bilinen Patara Plajı Akdenizìn en büyük plajıdır.Patara antik kentinin yakınlarında bulunan bu harika plaj yerli ve yabancı turistlerin en çok tercih ettiği plajalr arasında yer alır.Ayrıca hiç bitmeyen esintisi rüzgar sörfü meraklılarına hoş bir macera yaşatır.

18 km uzunluğundaki sahilde dilediğiniz gibi denize girebilir doğa`nın sizlere sunduğu güzelliklerin hazzını doyasıya yaşayabilirsiniz.

Tarihin yeşlin ve mavinin buluştuğu bu güzel plaja ister otomobiliniz ile veya kiralayabileceğiniz bir motorsiklet ile veyahutta bölgeye düzenlenen günübirlik turlara katılarak ulaşabilirsiniz.

patara-plaji-fethiye

Patara,Antalya ili sınırlarında kalkan beldesine yakınlarındaki antik likya kenti`dir.O tarihlerde Likya birliğinin başkentliğini yapmıştır.Likya yönetiminde 3 oy hakkı bulunan ve meclis toplantılarının yapıldığı kent olan patara tarihte çok önemli bir liman kenti idir.

Büyük iskenderin kuşattığı kentler arasında yer alan patara,Noel Baba olarakda bilinen St.Nicholas`ın doğduğu yer olarakda bilinir.

Bizans döneminde limanı dolduran kumların neticesinde limana gemilerin yanaşamaması sonucu önemini kaybetmiştir.Bugün kentin büyük bir kısmı kumlar altındadır. Son yıllarda yapılan arkeleolojik çalışmalar sonucu gene büyük bir kısmı ortaya çıkarılmıştır.En görkemli yapısı ise Roma Zafer Takı`dır.Tepeye doğru çıktığınızda bir bizans basilikası ve kutsal yerler görülür.Tepenin yamacında ise antik tiyatro yer almaktadır.Tiyatorunun bulunduğu tepede bir büyük sarnıç ve anıt mezarlar yer almaktadır.

Abonemiz Olun Duyuru ve Kampanyalar Mail Adresinize Gelsin (Ücretsiz)

Bir önceki konumuz olan Girmeler Kaplıcası adlı yazımızda girmeler köyü konuları hakkında detaylı bilgiler verilmektedir.

Benzer Konular:

6.867 okunma

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir